Podwójnie Puchar Europy w rękach Dolnoślązaków

Dolnośląscy kajakarze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki w miniony weekend dopisali kolejne sukcesy do listy tegorocznych osiągnięć. Mistrzyni Polski we Freestyle’u Kajakowym i srebrna medalistka Pucharu Świata 2016 w pięknym stylu zwyciężyła w czwartych i finałowych zawodach Pucharu Europy. Tomasz Czaplicki po zaciętym pojedynku tym razem wywalczył srebro.

 

zofia tuła EC winner

 


Finałowe zmagania Pucharu Europy rozegrano podczas kultowej imprezy kajakowej “Freestyle Fest” na torze kajakowym w Pradze. W zmaganiach europejskiej czołówki freestyle’u kajakowego nie mogło zabraknąć reprezentantów Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Belgii, Polski i nawet Argentyny.

Właśnie podczas Freestyle Fest zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy. Zofia Tuła pomimo tego, że zwycięstwo w całości Pucharu miała w kieszeni już wcześniej nie postanowiła oddawać pola rywalkom. Awansowała do finału z notą z eliminacji 1113 pkt. ( suma dwóch przejazdów) Z drugiego miejsca do zmagań finałowych dostała się utytułowana Słowaczka Nina Csonkova z 743 pkt. Trzecia po eliminacjach była Niemka Anne Hubner – 707 pkt.

“Różnica w punktacji między pierwszą trójką, a resztą dziewczyn, które zakwalifikowały się do finału była tak duża, że było jasne, że to właśnie między Zosią, Niną i Anne rozegra się walka o zwycięstwo”.

Tomasz Czaplicki

W finale kobiet już pierwszy z trzech przejazdów wyłonił zdecydowaną liderkę i zwyciężczynię zawodów. Zosia rozpoczęła swój przejazd od figury wejściowej (entry move) bazującej na salcie do przodu. Potem przeszła do sekwencji salt o nazwach Mc Nasty i piruetów połączonych z saltem w przód – Phonix Monkey. Po chwili sędziowie podali wynik 570 pkt. I z tą notą pozostawiając rywalki daleko w tyle Zofia Tuła zwyciężyła we Freestyle Fest trzeci rok z rzędu.

Zobaczcie najwyżej oceniony z przejazdów Zosi podczas Freestyle Fest:

https://www.youtube.com/watch?v=colqI3Z1ULI

Na drugi stopień podium wskoczyła Vice Mistrzyni Europy Anne Hubner. Brąz zdobyła zwyciężczyni wcześniejszego Pucharu Europy 2015 – Nina Csonkova.

 

“Odwój w Pradze nie należał do najprostszych. Fajnie, bo nie trzeba było martwić się, że podczas przejazdu się z niego wypadnie. Minusem jednak było to, że jak się stanęło w nim bokiem, to ciężko było się wydostać i dużo czasu marnowało się na ustawienie do kolejnej figury. Cieszę się ze swoich przejazdów, choć zanim przyjechałam do Pragi liczyłam na pobicie swojego wyniku punktowego z zeszłego roku. Jednak jestem zadowolona, ponieważ po treningach obawiałam się, że przejazdy nie pójdą mi tak dobrze”.

Zofia Tuła

W konkurencji mężczyzn rywalizacja już na poziomie eliminacji była bardzo zacięta. Zgodnie z zapowiedzią komentatorów walka o zwycięstwo miała się rozstrzygnąć między zwycięzcą dwóch poprzednich edycji Freestyle Fest, zwycięzcą Pucharu Świata 2016 i liderem Pucharu Europy -Tomaszem Czaplickim, a dwukrotnym Mistrzem Europy i trzykrotnym Wice Mistrzem Świata Peterem Csonką ze Słowacji.

We wszystkich poprzednich edycjach tegorocznego Pucharu Europy w rywalizacji między Czaplickim i Csonką, Polak był górą. Tomek nie zszedł ani razu z podium Pucharu, a w trakcie zawodów poprzedzających Freestyle Fest zwyciężył (Graz – Austria). Peter zajął wtedy drugie miejsce. W Pradze po bardzo widowiskowym finale role się odwróciły i tym razem to Słowak odniósł zwycięstwo. Zawodnik Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry zdobył srebro z notą 1090 pkt. Trzecie miejsce zdobył Wice Mistrz Polski Bartosz Czauderna, który w najlepszym ze swoich przejazdów zdobył 1060 pkt.

“Nie udała mi się sztuka wygrania Freestyle Fest po raz trzeci z rzędu, ale tego dnia zwycięstwo słusznie należało się Peterowi, który w finale zdecydowanie objął prowadzenie i dowiózł je do końca z przejazdem ocenionym przez sędziów na ponad 1500 pkt. Gratulacje dla zwycięzcy, zdobywcy brązu i wszystkich finalistów. Jak przystało na finał Pucharu Europy poziom był bardzo wysoki i walka zacięta, aż do końca. “

Tomasz Czaplicki

Zobaczcie przejazd, który dał Tomkowi srebro Freestyle Fest 2017:

{youtube}0Zaq9WtbdHo{/youtube}

W rywalizacji juniorów srebro wywalczył Michał Sobieraj-Jakubiec z Krakowskiego Klubu Kajakowego z notą 520 pkt. plasując się tuż za reprezentantem Niemiec. Eric Linsel zdobył 550 pkt. i po raz pierwszy odniósł zwycięstwo w zawodach z cyklu Pucharu Europy. Brąz wywalczył reprezentant gospodarzy David Hlavacek z 413 pkt.

Finałowy Puchar Europy skończył się pozytywnie dla Polaków. Zdobyliśmy w tej edycji 4 medale: 1 złoto – Zofia Tuła (K1K), 2 srebra – Tomasz Czaplicki (K1M) i Michał Sobieraj-Jakubiec (K1JM), 1 brąz – Bartosz Czauderna (K1M).

Zwycięstwo w całym tegorocznym Pucharze Europy powędrowało do Polaków. Zarówno w kategorii kobiet i mężczyzn. Zofia Tuła nie pozostawiła szansy swoim rywalkom zwyciężając we wszystkich – czterech imprezach. Tomasz Czaplicki zwyciężył z brązem, srebrem, złotem i srebrem. Na wynik końcowy Pucharu Europy składały się 3 lepsze wyniki z czterech imprez – Millau(Francja), Wildalpen(Austria), Graz(Austria) i Praga(Czechy).

Zapraszamy do śledzenia profli na fb Zofii Tuły ( http://bit.ly/2x6y2KD ) i Tomasza Czaplickiego ( http://bit.ly/2x5888z )

fot. Kasia Jarząbek/ Zofia Tuła/Tomasz Czaplicki


{gallery}sport/2017/czaplicki/a9{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł