Mdk Muflon 14.09.2017 15:03:28

W środę, 13 września 2017 w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie odbył się wernisaż pierwszej autorskiej wystawy fotograficznej Mateusza Aleksandrowicza pt. „Karkonoskie Impresje”.

Wystawę otworzyła Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK „Muflon”, która przedstawiając młodego fotografa powiedziała, że oglądając fotografie Mateusza, pochodzącego z Podlasia, zrozumiała skąd wzięła się jego fascynacja Karkonoszami, i dlaczego, urzekł go mikrokosmos gór, wyjaśniła też, że to rodzinne związki przywiodły go w nasze strony.

Aleksandra Jarocińska opowiadała o zmieniających się kolejach losów przygotowywania wystawy: koncepcja aranżacji autora wiodła przez zgranie podobieństw, chciał on uporządkować fotografie czarno-białe w jednym segmencie, zaś kolorowe w drugim. Jednak, współpracując z Agatą Turską- Makutynowicz, doświadczoną kuratorką sztuki, zgodził się na zmiany i poprzez przekomponowanie czarno-białych zdjęć z kolorowymi, wystawa osiągnęła harmonijny efekt przełamania monotonii, to zaś bardzo ją ożywiło i uwypukliło charakter pracy twórczej Mateusza Aleksandrowicza.

Mateusz Aleksandrowicz podczas wernisażu nie wypowiadał się publicznie, zebranym gościom jednak, pani dyrektor przekazała, uchylając rąbka tajemnicy, że autor przed wernisażem, wyraził swoje pragnienie, by jego prace przemówiły za niego samego.

Następnie wypowiedziała się Agata Turska-Makutynowicz, kuratorka wystawy, która słowami „malarz mówi obrazami, muzyk dźwiękami, a Mateusz – obiektywem”, wyraziła zrozumienie dla młodego fotografika i jego chęci powstrzymania się od autorskich interpretacji. Powiedziała, że ona, jako przyjezdna, także uległa ogromnemu zachwytowi urodą karkonoskiego terenu, zaś Mateuszowi gratulowała rozpoczęcia drogi twórczej i wystawienniczej. Potem zaprosiła gości do oglądania wystawy, poczęstunku z obfitego stołu oraz do wspólnych rozmów.

W końcu części oficjalnej dyrektor MDK „Muflon” zaprosiła gości do wypowiedzi o autorze, tego zadania podjęła się Maria Aleksandrowicz, która ze wzruszeniem opowiedziała o wnuku – o tym, że wspiera jego pasję, podziękowała dyrektor MDK „Muflon”, Aleksandrze Jarocińskiej oraz kuratorce Galerii „Muflon”, Agacie Turskiej-Makutynowicz, za gotowość realizacji tej wystawy, a wnukowi – życzyła wielu sukcesów.

Wystawę będzie można zwiedzać codziennie w godz. 8.00 – 20.00, potrwa ona do 11 października 2017.

Wstęp wolny.

Impreza dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Mdk Muflon
Czytaj cały artykuł